„Kapelmaušis“ stiprino tradicijas ir draugystę

Šimtų muzikantų ir žiūrovų bendrystė, puoselėjamos ir stiprinamos tradicijos, smagios varžytuvės, draugystės su Ukraina tiltai, įdomios staigmenos ir jauki, mielą giminaičių suėjimą primenanti atmosfera – tokie įspūdžiai lydi žmones, dalyvavusius Aukštaitijos liaudiškos muzikos kapelų šventėje-varžytuvėse „Kapelmaušis 2023“.

Tradicinis, daugiau nei 30 metų vykstantis renginys šiemet buvo skirtas artėjančiai šimtmečio Dainų šventei. Todėl „Kapelmaušyje“ skambėjo nemažai kūrinių iš jos repertuaro – kapelos pademonstravo, kaip ruošiasi šventei, kokių melodijų parengė. Muzikantai griežė, dainavo ir savo krašto liaudiškas arba vietos kompozitorių sukurtas dainas, polkas, valsus, fokstrotus. Stiprindami draugystę su Ukraina, siekdami publiką supažindinti su šios šalies žmonių kūryba, visi „Kapelmaušyje“ dalyvavę kolektyvai pristatė ir po ukrainietišką kūrinį. Įvairūs, nenuobodūs pasirodymai įtraukė publiką, plojimais aktyviai palaikiusią mėgstamas kapelas, mielai pasidavusią raginimams kartu dainuoti ir šokti.

Panevėžio „Kalnapilio“ arenoje vykęs renginys – finalinės „Kapelmaušio 2023“ varžytuvės. Jose dalyvavo vos dešimt iš anksčiau vykusias atrankas perėjusių kolektyvų: kapelos iš Panevėžio rajono – Šilagalio, Raguvos, Smilgių, Dembavos, Berčiūnų, Trakiškio, Tiltagalių, Krekenavos, Paįstrio bei Kupiškio rajono – Subačiaus. Jų pasirodymus vertino tarptautinė ekspertų komisija bei publika, balsavusi už labiausiai patikusius kolektyvus ir taip nusprendusi, kam atiteks Žiūrovų simpatijų prizas.

Žiūrovams didžiausią įspūdį paliko Subačiaus kapela „Ciongas“ (vad. D. Jakštonis) – sulaukusi daugiausiai balsų, ji pelnė solidų prizą. O komisija didžiausią pripažinimą ir svarbiausią Didįjį prizą skyrė Krekenavos kolektyvui „Be cvieka“ (vad. R. Medišauskas). Pirmąją vietą pelnė Paįstrio „Gegužinė“ (vad. J. Rutkauskienė), antrąją – Dembavos „Demba“ (vad. V. Šulskis), trečiąją – Šilagalio „Šmaikšts“ (vad. V. Kazlauskas). Skirti ir keli specialieji prizai: už geriausiai atliktą ukrainietišką dainą apdovanota Trakiškio „Juostvingė“ (vad. A. Rancovienė), už geriausiai atliktus būsimosios Dainų šventės kūrinius pagerbtos Smilgių „Aušrinė“ (vad. A. Čepauskas) ir Krekenavos „Be cvieka“ (vad. R. Medišauskas).

Kaip įprasta, „Kapelmaušyje“ neapsiribota vien tradicinėmis varžytuvėmis. Šventę papuošė lietuviškų ir ukrainietiškų tautinių kostiumų pristatymas: spalvingus drabužius demonstravo Panevėžio rajono mėgėjų meno kolektyvų atstovai ir svečiai iš Ukrainos, Poltavos kūrybinio centro „Opolovko“ ir jaunimo estetinio ugdymo centro „Age of Beauty“. Išskirtinio skambesio kūrinius dovanojo renginio svečiai, grupė „Subtilus“ su ukrainiete dainininke Valerija Kučerenko.

Po ilgai trukusių linksmybių „Kapelmaušis“ su dalyviais ir publika atsisveikino įprastai – iki susitikimo, vyksiančio kitąmet. Ilgamečio renginio organizatoriai neketina nurimti, jau planuoja 2024-ųjų šventę, kurioje vėl stengsis išlaikyti tradicijas ir pristatyti įspūdingų naujovių. Šventės-varžytuvių kuriamą vertę pripažįsta tiek nuolat jai finansavimą skiriančios Lietuvos kultūros taryba ir Panevėžio rajono savivaldybė, rėmėjai, tiek kasmet gausėjantis gerbėjų būrys.

Organizatorių, Miežiškių kultūros centro, informacija ir nuotraukos