Šventėje nusilenkė duonos kepėjams

Tradicinė Lietuvos naminės duonos kepėjų šventė „Visur duona su pluta“ džiugino ir geru oru, ir puikia nuotaika, dovanojo šviesių įspūdžių, kėlė norą dar ne kartą grįžti ten, kur pagerbiami tradicijas puoselėjantys žmonės.

Gimusi Miežiškių apylinkėse, vėliau persikėlusį į Radviliškių kaimo kepyklą, pas jos šeimininkus ūkininkus Audronę ir Albiną Kisielius, šventė turi tvirtas tradicijas. Būtinomis, įprastomis veiklomis joje jau seniai tapusios pramogos vaikams, mėgėjų ir profesionalų kolektyvų pasirodymai, medžio skulptorių kūrybinės dirbtuvės, kaskart vis įspūdingesnė, gausesnė amatininkų, tautodailininkų mugė. Šventės dalyviai kasmet ne tik stebi, kaip kepama duona, bet ir patys gali patys išbandyti šį užsiėmimą.

Šiųmečiame renginyje mažuosius žiūrovus linksmino muilo burbulų šou, įvairūs žaidimai, galimybė tikroje didelėje kepykloje kepti bandeles. Suaugusieji mėgavosi folkloro ansamblių „Raskila“ (Panevėžys), „Upytės Vešeta“ (Upytė), „Lokauša“ (Krekenava), liaudiškos muzikos kapelų „Gegužinė“ (Paįstrys), „Juostvingė‘ (Trakiškis) pasirodymais, itin nuotaikingu garsiojo ansamblio „Jonis“ koncertu. Kiekvienas norintysis prisiliesti prie senųjų amatų galėjo pabandyti kulti javus, kepti duoną, rišti juostas, išmėginti kalvio  kūjo svorį, minti linus. Savo darbus mielai pristatė mugėje dalyvavę papuošalų, medinių dekoracijų, virtuvės rakandų gamintojai, žolininkai, bitininkai, keramikai, kiti amatininkai, tautodailininkai. Būta ir ligtol šventėje neregėtos progos pasigėrėti paroda – tautodailininkas Eduardas Titas pristatė savo kurtų skulptūrų ekspoziciją.

Daugiausiai dėmesio šventėje „Visur duona su pluta“, žinoma, skirta duonai ir jos kepėjams. Įspūdingoje pagerbtuvių ceremonijoje pristatytos duonos kepimo tradicijos, su duona susiję protėvių tikėjimai, įpročiai, papročiai, padėkota senuosius duonos kepimo būdus puoselėjantiems žmonėms. Nusilenkta renginyje savo duoną, pyragą, kitus kepinius pristačiusiems Radviliškių kaimo kepyklos šeimininkams Audronei ir Albinui Kisieliams, panevėžiečiams Bronei ir Kostui Medišauskams, Neringai Tilindienei, krekenaviškei Sigitai Rudienei, Steponui Jautakiui iš Kelmės, Latvijoje, Rezeknėje, veikiančios kepyklos „Vecā Maiznīca“ šeimininkams.

Puikių emocijų, azarto nestigo medžio skulptūrų aukcione. Keletą dienų kūrybinėse dirbtuvėse triūsę tautodailininkai Eduardas Titas, Virginijus Vilmantas Varanavičius, Povilas Namavičius, Gintaras Varnas, Dalius Dirsė, Dalius Žymantas, Audrius Gokas, Saulius Kurnickas ir Saulius Lampickas publikai pristatė įspūdingų darbų, suteikė galimybę juos įsigyti.

Šventės organizatoriams, Miežiškių kultūros centrui ir Kisielių šeimai, itin daug džiaugsmo suteikė labai gausus žiūrovų būrys, padėkos už puikiai surengtą prasmingą pasibuvimą, garbių svečių, tarp kurių buvo ir Panevėžio rajono meras Povilas Žagunis, Panevėžio vyskupas Linas Vodopjanovas, sveikinimai. Neblėstantis dėmesys tradicijoms neleidžia abejoti šventės reikalingumu, tad baigiantis šiųmetei „Visur duona su pluta“ tvirtai sutarta – susitiksime kitąmet.

 Miežiškių kultūros centro informacija ir nuotraukos