Duonos šventėje – pagarba duonai ir jos augintojams

Įpusėjus vasarai Miežiškių kultūros centras bei ūkininkai Audronė ir Albinas Kisieliai ir vėl pakvietė į šventę „Visur duona su pluta“. Renginyje pagerbta duona ir jos augintojai, kepėjai, prisimintos rugiapjūtės pradžios tradicijos, pasidžiaugta amatininkų, tautodailininkų kūryba ir iš širdies pasilinksminta.

Kisielių sodyboje, esančioje Radviliškių kaime, renginys vyko jau vienuoliktą kartą. O jo pradžia – Miežiškių seniūnijoje, Nibragalio, Kerblonių, Limeikių kaimuose, kuriuose pačioje šio amžiaus pradžioje naminės duonos kepimo tradicijas jaukiomis šventėmis vertė tuometė šio krašto kultūros darbuotoja Stasė Eigirdienė. Mažyčiai renginiai pastaraisiais metais išaugo į didžiules, gausybę žmonių sukviečiančias šventes. Tiesa, augdamos jos neprarado bendruomeniškumo – duonos šventėse kaskart vyrauja artumo atmosfera, nestinga bičiuliško bendravimo, žmones suburia tiek duonos kepimas, tiek drauge traukiamos dainos, šokami šokiai.

Šiemet šventėje „Visur duona su pluta“ gražiai primintos prosenių tradicijos su duona žengti visą gyvenimą, jos lydimas apeigas atlikti, jos apsauga tikėti nuo lopšio iki karsto. Pasakojimus, duonos kepimo procesą, ragautuves puošė folkloro ansamblių „Raskila“ (Panevėžys) ir „Upytės Vešeta“ (Upytė) dainos, šokiai, rateliai, muzika. Publiką linksmino orkestras „Ciongs“ (Miežiškiai), grupė „Pilnatis“ (Miežiškiai) ir dainininkas Vytautas Šiškauskas. Smagiai laiką leido ir vaikai, sode stebėję teatro ČIZ (Bajorai, Rokiškio r.) spektaklį, dūkę putose, kepę bandeles. Kaip įprasta, puikiomis renginio puošmenomis tapo amatininkų, tautodailininkų mugė ir medžio skulptorių čia pat sukurtų darbų aukcionas.

Tradicijų ir tautosakos tyrėjai tvirtina, jog seniau Lietuvoje buvo įprasta kepant duoną užėjusį svečią laikyti savu, šeimos nariu, lygiu su kitais. Mūsų kraštuose duona jungė žmones ne tik artimos draugystės, bet tikros giminystės ryšiais. Siekiant puoselėti gražius papročius, renginyje „Visur duona su pluta“ ne tik garbinama duona ir jos augintojai, kepėjai, ne tik rugiapjūtės pradžia paverčiama didžiule švente, bet ir žmonės jungiami artumo saitais. Organizatoriai labai dėkingi visiems dalyviams, pagalbininkams, žiūrovams už gražią draugystę.

Miežiškių kultūros centro informacija ir nuotraukos

Nuotraukų autorius Arūnas Švelna